دکتر لیلا صدقی » بلیچینگ » ماندگاری بلیچینگ دندان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

ماندگاری بلیچینگ دندان

 

ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟ آیا می توان ماندگاری آن را افزایش داد؟ یکی از سوالات رایج بیماران این هست که آیا پس از بلیچینگ تا مدت ها دندان هایشان سفید باقی می ماند. در این مطلب می خواهیم در مورد مدت ماندگاری و عوامل تاثیر گذار بر آن با شما صحبت کنیم.

چه عواملی بر ماندگاری بلیچینگ دندان تاثیر گذار است؟

چه عواملی بر ماندگاری بلیچینگ دندان تاثیر گذار است؟

عوامل زیادی می توانند روی مدت زمان ماندگاری بلیچینگ دندان شما تأثیر گذار باشد. این عوامل عبارتند از:

سبک زندگی

روال بهداشت دهان و دندانی که بعد از عمل سفید کردن دندان‌ها دنبال می‌کنید، و همچنین رژیم غذایی و عادات سبک زندگی‌تان، تأثیر زیادی بر طول عمر نتایج شما خواهد داشت.

  • اگر سیگاری، یا قهوه زیاد مصرف می کنید. ماندگاری این روش کاهش می یابد. سیگار برای سلامت دهان و دندان شما مضر است و می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها نیز شود. دود تنباکو حاوی مواد شیمیایی مختلفی است که به مرور زمان باعث ایجاد لکه های زرد یا قهوه ای می شود که به عمق مینای دندان نفوذ می کند.
  • سعی کنید از مصرف غذاها و نوشیدنی های دارای رنگدانه زیاد که ممکن است باعث ایجاد لکه شوند، خودداری کنید.
  • هنگام نوشیدن نوشیدنی های شیرین یا اسیدی، از نی بنوشید تا از تماس با دندان های خود جلوگیری کنید.
  • برای محافظت از دندان های خود در برابر لکه، پس از خوردن هر چیزی که حاوی عوامل ایجاد کننده لک است، دهان خود را با آب بشویید یا آدامس بدون قند بجوید.
  • از مصرف محصولات تنباکو خودداری کنید.
  • مصرف مایعات تیره رنگ مانند قهوه، چای و شراب قرمز را محدود کنید.
  • تمیز کردن منظم دندان ها را با متخصص بهداشت دهان و دندان خود برنامه ریزی کنید.

با این حال، این نه تنها رژیم غذایی است که می تواند بر طول عمر نتایج بلیچینگ دندان شما تأثیر بگذارد، بلکه روال مراقبت از دهان شما نیز تأثیر دارد. مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن برای از بین بردن پلاک و همچنین مولکول های رنگی از دندان ضروری است. مسواک زدن مستقیم بعد از غذا که شامل غذاها یا نوشیدنی های دارای رنگدانه زیاد است نیز می تواند به کاهش لکه ها کمک کند.

سن شما

با گذشت زمان، مینای دندان ما به طور طبیعی با افزایش سن نازک می شود و عاج داخلی مایل به زرد را در معرض دید قرار می دهد. در نتیجه دندان ها زردتر می شوند و راحت تر لکه می شوند. اثربخشی روش های سفید کردن دندان بسته به سن متفاوت است. درمان می تواند برای یک فرد مسن به همان اندازه قدرتمند باشد، اما اثرات آن همیشه یکسان نیست. افراد مسن ممکن است به دو یا سه جلسه درمانی نیاز داشته باشند تا نتایجی مشابه افراد جوان‌تر داشته باشند. علاوه بر این، روش‌های سفید کردن ممکن است در افراد جوان‌تر تا دو برابر بیشتر از افراد مسن‌تری که برای اولین بار آن‌ها را امتحان می‌کنند، ماندگاری داشته باشد.

سلامت دهان و دندان شما

سلامت دهان و دندان شما نقش مهمی در میزان موثر یا حتی امکان پذیر بودن روش سفید کردن دندان دارد. اگر پوسیدگی یا پلاک ایجاد شده باشد، دندان های شما به خوبی دندان هایی که رسوب ندارند سفید نمی شوند در  نتیجه ماندگاری زیادی نخواهد داشت. به همین دلیل است که توصیه می شود قبل از هر روش سفید کردن دندان، برای تمیز کردن دندان به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا اگر دندان شما نیاز جرمگیری دارد، انجام شود.

مدت زمان ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟

به روش بلیچینگ دندان و دندانپزشک زیبایی

دو عامل اصلی در ماندگاری این روش زیبایی تاثیر دارد، چگونه دندان های خود را سفید می کنید و چگونه آن ها را حفظ می کنید. هنگام بلیچینگ  دندان، مهم است که با یک متخصص دندانپزشکی زیبایی در تهران واجد شرایط صحبت کنید. آن ها می توانند به شما در مورد بهترین گزینه درمانی برای شما، شیوه زندگی شما و رفع مشکلاتی که ممکن است مانند دندان های حساس داشته باشید، راهنمایی کنند.

در حالی که رژیم غذایی و مراقبت از دهان دو چیز هستند که می توانید آن ها را کنترل کنید، ممکن است چند عامل اضافی خارج از کنترل شما باشد که می تواند بر طول عمر درمان بلیچینگ شما تأثیر بگذارد. این ها می تواند شامل داروها و ژنتیک باشد. این دو مورد با ایجاد تغییر رنگ دندان در ارتباط هستند.

مدت زمان ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟

ماندگاری بلیچینگ دندان دائمی نیست، پس بلیچینگ دندان چقدر طول می کشد؟ متاسفانه پاسخ آسانی برای این سوال وجود ندارد. به طور متوسط تخمین زده می شود که اثرات بلیچینگ دندان حدود 2 سال باقی بماند. با این حال، مواردی نیز وجود داشته است که اثرات آن تنها 6 ماه و مواردی که تا 3 سال ادامه داشته است. بنابراین، کمی ابهام در رابطه با مدت زمان ماندگاری نتایج بلیچینگ دندان وجود دارد.

در نهایت، مدت زمان ماندگاری آن بستگی به مراقبت شما از دندان های خود دارد. رعایت بهداشت دهان و دندان و پرهیز از غذاهای بسیار لکه‌دار مانند چای و قهوه، ادویه های کاری و سس می‌تواند به افزایش ماندگاری بلیچینگ دندان شما کمک کند. هرچه بهتر با دندان های خود رفتار کنید، سفیدتر می مانند.

کلام اخر

در نهایت، ممکن است تخمین دقیق مدت زمان ماندگاری نتایج درمان بلیچینگ دندان دشوار باشد. در حالی که بین شش ماه تا سه سال تخمین می زنند، طول عمر دقیق درمان شما در درجه اول به رژیم غذایی و مراقبت از دهان و همچنین عواملی مانند سن، ژنتیک و داروها بستگی دارد. بهترین راه برای ماندگاری نتایج این است که غذاها و نوشیدنی های دارای رنگدانه بالا را به حداقل برسانید و همچنین با مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و مراجعه منظم به مطب دندانپزشکی محل خود برای تمیز کردن حرفه ای، دندان های خود را تمیز نگه دارید.

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − هفت =