دکتر لیلا صدقی » بلیچینگ » مراحل انجام بلیچینگ دندان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

مراحل انجام بلیچینگ دندان

مراحل بلیچینگ دندان، دانستنی است که بهتر است قبل از انجام با آن آشنا شویم. همانطور که می‌دانیم یکی از راه‌های زیبایی دندان، بلیچینگ است اما از چه طریقی و با انجام چه مراحلی این زیبایی به دندان‌ها باز می‌گردد؟ این عمل زیبایی طرفداران بی‌شماری را به خود اختصاص داده است لذا آشنایی با مراحل بلیچینگ دندان از اهمیت بالایی برخوردار است. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این مورد بدانید.

مراحل انجام بلیچینگ دندان

مراحل بلیچینگ دندان

گاهی اوقات حتی با زدن مسواک و استفاده از نخ دندان، باز هم دندان‌ها دچار تغییر رنگ می‌شوند که همین امر باعث کاهش اعتماد به نفس در فرد شده حتی در برخی مواقع باعث می‌شود فرد حضور خود را در اجتماع کمرنگ‌تر کند. اما با پیشرفت تکنولوژی در عرصه پزشکی این مشکل برطرف شده و با انجام بلیچینگ می‌توان زیبایی دوباره را به دندان‌ها هدیه بخشید.  بلیچینگ روشی است که به منظور درخشان سازی و برطرف کردن رنگ نامناسب دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان طور که می‌دانیم بلیچینگ دندان در دو نوع بلیچینگ در منزل و بلیچینگ در مطب دندانپزشکی قابل انجام است. در بلیچینگ دندان در دندانپزشکی با قرار دادن هیدروژن پراکسید یا كارباميد پراکسید و تاباندن لیزر يا اشعه یو وی، پزشک اقدام به سفید کردن دندان می کند. در بلیچینگ دندان خانگی، فرد اقدام به قرار دادن مواد بر روی دندان ها در منزل و روشن سازی دندان‌ها می‌کند.

مراحل بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی

 بلیچینگ دندان در دو نوع بلیچینگ در منزل و بلیچینگ در مطب دندانپزشکی قابل انجام است. زمانی که فرد تصمیم به انجام بلیچینگ توسط بهترین دندانپزشک زیبایی تهران را می‌گیرد و به مطب مراجعه می‌کند، پزشک در ابتدا اقدام به قرار دادن رترکتورها به منظور كنار نگه داشتن لب و گونه‌ها و دیدن بهتر دندان‌ها می‌کند.  پیش از شروع درمان باید توجه داشته باشیم که  بیمار از عینک مخصوص استفاده نماید و سپس ژل سفید کننده‌ایی که حاوي موادی به نام کاربامید پراکسید و یا هیدروژن پر اکسید می‌باشد بر روی دندان‌ها قرار داده می‌شود. این مواد باید 15 تا 20 دقیقه بر روی دندان قرار بگیرد و سپس با تاباندن لیزر مراحل درمان تکمیل می‌گردد. شاید بعد از توصیف روش انجام مراحل بلیچینگ دندان در مطب این سوال برایمان ایجاد شود که این روش مدرن از طریق لیزر انجام می‌گردد؟

بله، یکی از راه‌های انجام بلیچینگ با لیزر است که این روش جزو محبوب‌ترین روش‌ها برای سفید کردن دندان به شمار می‌رود. همانطور که پیش‌تر ذکر شد در این روش محلول مخصوص روی دندان قرار داده می‌شود سپس از دستگاه پرتو لیزر، به منظور اثربخشی و همینطور تسریع فرآیند درمان استفاده می شود و گرمای لازم به دندان ها داده می شود. ژل مورد استفاده در این روش بسیار قوی است. بعد از بلیچینگ امکان حساس شدن دندان وجود دارد. باید توجه داشت که برای انجام بلیچینگ می‌بایست یه یک دندانپزشک زیبایی مراجعه کرد. مزایای این روش مدرن شامل: 

  • اثربخشی بیشتر
  • صرف زمان کمتر
  • حداقل حساسیت دندان بعد از بلیچینگ

تمام مواردی که ذکر شد از مزایای این روش مدرن به شمار می‌رود. ممکن است این سوال برایمان ایجاد شود که ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟ پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهم‌ترین علت‌ها نوع رژیم غذایی است به بیان دیگر ماندگاری این عمل به میزان رنگدانه‌های موجود در مواد غذایی مورد استفاده، تغذیه‌ای که فرد بعد از بلیچینگ دارد و بهداشت دهان بستگی دارد.

مراحل بلیچینگ دندان در منزل

همانطور که پیش‌تر گفتیم یکی از راه‌ها انجام بلیچینگ با دستگاه لیزر است اما یک روش دیگر در انجام این روش زیبایی نیز وجود دارد که انجام بلیچینگ بدون لیزر يا اشعه يو وي است که این عمل یک روش معمولی و روتین است و معمولا در منزل انجام می‌گردد. در این روش، نوارهای شفاف و سفید کننده به صورت مستقیم روی دندان ها قرار می گیرد. این نوارهای باید روزانه به مدت 30 دقیقه روی دندان ها قرار بگیرند و تا 2 هفته به صورت مداوم تکرار شود. یکی دیگر از روش های بلیچینگ در منزل، استفاده از قالب است. در قالب‌ها مواد بليچينگ با غلظت پايين تر قرار داده می‌شود. نکته مهم این است که بعد از بلیچینگ، از مصرف چای، قهوه، نوشیدنی های گازدار، مواد غذایی رنگی خودداری کنید، زیرا روی سفیدی دندان‌ها اثر معکوس می گذارد. از نظر یک دندانپزشک زیبایی، رعایت نکات مهم بعد از بلیچینگ دندان، از اهمیتی زیادی برخوردار است. همچنین باید گفت که این روش، برای کودکان مناسب نیست.

مراحل بلیچینگ دندان در منزل به این صورت است که یک قطره از ژل سفید کننده در سطح داخلی هر یک از تری‌های ساخته شده برای دندان‌های فک بالا و پایین قرار داده می‌شود و پس از آن با نوک سرنگ مواد را در سطح پخش می‌گردد. در مرحله بعدی تری‌ها را بر روی دندان قرار می‌گیرد. در این مرحله ضروری است که دقت شود ژل ها از سطح قالب بیرون نزند و تری‌ها در جای درست قرار بگیرند. پس از آن حباب هایی در ژل سفید کننده دندان مشاهده خواهید کرد که این جزو روند درمان می باشد. در این روش ضروری است که قالب ها به مدت زمان مشخصی روی دندان‌ها نگه داشته شود كه به غلظت ماده بليچينگ بستگي دارد. شایان ذکر است که نگه داشتن قالب ها بیشتر از زمان تعيين شده، تفاوتی در روال روشن سازي دندانها ايجاد نخواهد كرد. نکته مهم در انجام بلیچینگ دندان در منزل این است که پس از استفاده از قالب‌های بلیچینگ این قالب‌ها شستشو شود و به منظور داشتن نتایج بهتر استفاده از ژل بليچينگ طبق دستور استفاده شود.

سوالات متداول

مراحل بلیچینگ دندان در مطب بهتر است انجام شود یا منزل؟

باید توجه داشته باشیم که انجام بلیچینگ در مطب و با لیزر، در مدت 15 تا 30 دقیقه فرد به نتیجه دلخواه خواهید رسید اما در روش های دیگر، ممکن است بین سه تا 4 هفته طول بکشد تا به نتیجه دلخواه برسید

آیا انجام مراحل بلیچینگ بر روی دندان‌های لمینت امکان پذیر است؟

خیر انجام این روش زیبایی بر روی دندان‌هایی که عمل لمینت یا کامپوزیت انجام داده‌‍اند امکان پذیر نمی‌باشد.

نتیجه‌گیری

دانستن مراحل بلیچینگ دندان باعث می‌شود فرد با خیالی آسوده اقدا به انجام این عمل زیبایی کند اما توجه داشته باشید زمانی که تصمیم به انجام این عمل زیبایی در مطب گرفتید، از انتخاب پزشکی ماهر و باتجربه غافل نشوید. در این مقاله به بررسی مراحل این عمل زیبایی پرداختیم.

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 دیدگاه
  1. بلیچینگ معمولا طی چند جلسه انجام میشه؟

    پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 14 =