دکتر لیلا صدقی » ارتو دنسی نامرئی » روش های اصلاح طرح لبخند
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

روش های اصلاح طرح لبخند

قطعا یکی از مواردی که در ایجاد ارتباط قوی تاثیر بسیاری دارد لبخند زدن می باشد. داشتن لبخندی زیبا نیازمند یک هماهنگی بین اجزا صورت و دندان ها می باشد. برای دستیابی به این هماهنگی ممکن است نیازمند ایجاد تغییراتی در فاصله دندان ها، طول دندان ها و فرم لثه باشید. اصلاح و طراحی طرح لبخند باعث داشتن لبخندی زیبا برای افراد می شود. برای اصلاح طرح لبخند روش های متفاوتی در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

اصلاح طرح لبخند

ظاهر دندان ها و لبخند تاثیر زیادی در اعتماد به نفس فرد داشته و بسیاری از افراد معتقد هستند که نازیبایی دندان ها و لبخند می تواند مانعی برای رسیدن افراد به موفقیت باشد و لبخند را یک دارایی مهم اجتماعی می دانند.

لبخندی که دندان های سفید و مرتب شده ی شما را به نمایش بگذارد نه تنها چهره ی فرد را زیباتر می کند بلکه در اعتماد به نفس شخص و نظر دیگران تاثیر به سزایی دارد.

امروز با وجود خدمات دندانپزشکی ترمیم و زیبایی، راه های زیادی برای بهبود لبخند و افزایش اعتماد به نفس وجود دارد. شما می توانید با مراجعه به بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران مناسب ترین راه را برای اصلاح طرح لبخند انتخاب کنید.

چه کسانی کاندیداهای اصلاح طرح لبخند هستند؟

به طور کلی هر فردی برای بهتر و زیباتر شدن لبخند خود می تواند کاندیدای مناسبی برای انجام روش های اصلاح طرح لبخند باشد ولی به طور کلی این روش برای از بین بردن مشکلات افرادی با خصوصیات دندانی زیر انجام می گیرد.

 • افرادی که دارای دندان هایی با فاصله از هم هستند.
 • افرادی که دارای دندان های نامرتب و کج هستند.
 • افرادی که به صورت مادرزادی بعضی از دندان هایشان نروییده و رشد نکرده است.
 • افرادی که برخی از دندان های خود را از دست داده اند.
 • افرادی که برخی از دندان هایشان دچار لب پریدگی شده اند.
 • افرادی که می خواهند دندان هایی با رنگ سفید و روشن داشته باشند.
 • افرادی که دارای لبخند لثه ای هستند.
 • افرادی که دارای دندان های کوتاه هستند.

استانداردهای یک لبخند زیبا:

به طور کلی یک لبخند زیبا دارای ویژگی های زیر می باشد:

 • خطی که از لبه برنده دندان های قدامی فک بالا عبور می کند باید حین لبخند زدن موازی لبه پایینی باشد.
 • حین لبخند زدن باید خط لب بالا از محل اتصال لبه لثه به دندان ها عبور کند.
 • در حالت طبیعی و نرمال باید لبه دندان های قدامی بالا کمی جلوتر و پایین تر از لبه دندان های فک پایین باشد.
 • در یک لبخند زیبا دندان ها به طور مرتب و بدون فاصله و کجی از یکدیگر قرار دارند.

انواع روش های اصلاح طرح لبخند

بلیچینگ یا سفید کردن

زردی و تیرگی دندان ها می تواند به دلایل متفاوتی مانند مصرف قهوه، شکلات و … باشد که موجب لکه دار شدن دندان می شود. تغییر رنگ دندان ها به دلیل بالا رفتن سن و تحلیل رفتن مینای دندان و نمایان شدن لایه ی زرد زیرین که دنتین نام دارد اتفاق می افتد. برخی از افراد نیز به علت های ژنتیکی با دندان های زرد و تیره به دنیا می آیند.

کامپوزیت ونیر دندان یا باندینگ

در صورتی که مشکلاتی مانند لب پر شدن دندان یا شکستگی، لکه دار شدن و فاصله دار بودن دندان ها از یکدیگر شما را آزار می دهند می توانید از روش کامپوزیت ونیر استفاده کنید.

دندان پزشک می تواند از کامپوزیت ونیر برای پر کردن پوسیدگی های دندان یا حفاظت از ریشه استفاده کند.

معمولا دندانپزشک کامپوزیت ونیر را در یک جلسه انجام می دهد و مواد رنگ دندانی یا رزین کامپوزیت که همان ونیر کامپوزیت نیز نام دارد روی سطح دندان های مورد نظر می گذارد.

ونیر کامپوزیت می تواند سال ها دوام بیاورد ولی بیشتر از سایر روش ها مستعد شکستن، لکه دار شدن و یا فرسایش است.

اصلاح طرح لبخند
کامپوزیت دندان

لمینت دندان

در این روش لایه نازکی از جنس سرامیک روی سطح جلویی دندان قرار می گیرد تا رنگ و شکل آنها را تغییر دهد. عمر لمینت ها بیشتر از کامپوزیت ها است و همچنین ظاهر زیباتری دارد. لمینت برای موارد زیر می تواند موثر باشد.

 • شکستگی یا فرسایش دندان ها
 • لکه دار شدن همیشگی دندان ها
 • فاصله دار بودن دندان ها
 • کج بودن جزئی دندان ها
 • شکل ناموزون و نامتقارن دندان ها

قبل از انجام لمینت، دندانپزشک باید اصلاحات جزئی را روی دندان انجام دهد تا دندان ها برای جاگذاری لمینت ها آماده شود. سپس با استفاده از چسب مخصوص لمینت ها را روی دندان بچسباند. در نهایت با تاباندن اشعه ای به دندان ها، چسب های لمینت را محکم می کند.

لمینت ها بر اساس شکل دندان هر فرد، در آزمایشگاه ساخته می شوند. بنابراین لمینت کردن دندان ها در یک جلسه انجام نمی شود.

روش های اصلاح طرح لبخند
روش های اصلاح طرح لبخند

روکش دندان

در این روش با اصلاح و استحکام بخشیدن به دندان هایی که آسیب و یا تغییر رنگ داده اند، باعث بهبود لبخند فرد می شود. روکش ها روی ساختار دندان ها نصب می شوند تا عملکرد و ظاهر طبیعی دندان ها بازگردانی شود.

روکش ها ممکن است برای حفاظت از بریج روی دندان ها نصب شوند.

نصب روکش ها ممکن است دو جلسه به طول بیانجامد اما ممکن است دندانپزشک روکش ها را طی یک جلسه نصب کند در این صورت روکش ها در همان کلینیک ساخته و در همان جلسه روی دندان ها قرار می گیرند.

 بریج دندان

از بریج دندان برای پر کردن جای خالی دندان ها استفاده می شود. بریج در واقع دندانی نمادین است که از طرفین به دو روکش متصل می شود. دندان ها طرفین جای خالی، باید برای روکش آماده شوند و بریج در میان آنها چسبیده می شود.

بریج برای بیمارانی که در طرفین فضای خالی، پر کردگی داشته باشند یا نیاز به روکش داشته باشند، موثرتر باشد.

اگر قصد شما از اصلاح طرح لبخند، پر کردن جای خالی دندان هاست، می توانید با مراجعه به دندانپزشک از گزینه هایی مثل ایمپلنت و بریج استفاده کنید.

ایمپلنت دندان

این روش درمانی بسیار پر هزینه است اما جایگزین خوبی برای دندان های از دست رفته است. ایمپلنت بهترین روش در میان گزینه هایی مانند دندان مصنوعی، بریج و غیره است. ایمپلنت با جراحی به فک متصل شده و مانند دندان طبیعی عمل می کند. مراحل نصب ایمپلنت چند جلسه طول می کشد و عمر بسیار طولانی دارد. رنگ ایمپلنت دیر از بین می رود.

اصلاح لبخند لثه ای به کمک لیفت لثه

لبخند لثه ای در واقع به این معناست که لثه ها بیشتر از حد معمول روی دندان ها را پوشانده است. این حالت دندان را کوچک تر نشان داده و لبخند را کودکانه جلوه می دهد. در این روش می توان از کانتورینگ یا لیفت لثه کمک گرفت تا قسمت های بیشتر از تاج نمایان شود و دندان ها بلندتر به نظر برسند.

ارتودنسی دندان

ارتودنسی برای صاف کردن دندان استفاده می شود و افراد از تمام سنین می توانند از این روش استفاده کنند. بریس های ارتودنسی علاوه بر اینکه ظاهر دندان های کج و شلوغ را بهبود می بخشند می توانند موقعیت فک ها و اختلالات مفاصل فک را اصلاح کنند. بریس ها به دندان ها فشار وارد کرده و آنها را وادار به حرکت می کنند. مدت زمان ارتودنسی بین 6 ماه تا 2 سال به طول می انجامد. ارتودنسی در دو نوع ارتودنسی ثابت، متحرک، لینگوال یا پشت دندانی، نامرئی می باشند.

مراقبت های بعد از اصلاح طرح لبخند:

بعد از انجام اصلاح طرح لبخند باید به برخی از نکات توجه کنید تا از ماندگاری بیشتری برخوردار شوید. این مراقبت ها و نکات عبارتند از:

 • مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را به طور منظم را فراموش نکنید.
 • از دهانشویه استفاده کنید.
 • از یک رژیم غذایی مناسب پیروی کنید و از مواد غذایی سفت که احتمال آسیب به دندان ها را افزایش می دهد استفاده نکنید.
 • مصرف نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه که باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند را کاهش دهید و بعد از استفاده از آن ها حتما دهان خود را با آب بشویید.
 • برای چکاپ دندان های خود به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • اگر دارای برخی از عادت های نامناسب مانند دندان قروچه که آسیب های زیادی به دندان ها وارد می کنند هستید آن را به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت انجام ورزش های رزمی و ورزش هایی که ممکن است باعث آسیب به دندان هایتان شوند آن را به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

نتیجه گیری:

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی دیگر نباید نگران معایب دندان های خود در هنگام لبخند باشید. با وجود روش های بسیاری که در خصوص طراحی و اصلاح طرح لبخند وجود دارد هر شخصی می تواند با اعتماد به نفس بیشتر دارای لبخندی زیبا باشد.

 

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هفده =