03 ژانویه

پروتز دندان

پروتز دندان

داشتن دندان های زیبا و سالم جزو جذابیت های صورت ما محسوب می شود ولی گاهی اوقات پیش می آید که ما به دلیل متعددی دندان های خود را از دست می دهیم و این باعث ناراحتی و کم شدن اعتماد به نفس در ما می شود . پروتزهای دندان با هدف درمان بی دندانی و پر کردن جای خالی دندان ها به کمک ما آمده اند.

انواع پروتز دندان

پروتز دندان در دو نوع  هستند پروتز های ثابت دندان و پروتزهای متحرک دندان که هر کدام کارایی خاص خود را دارند اما همگی یک هدف را دنبال می کنند و آن زیبایی دندان می باشد

پروتزهای متحرک دندان

گاهی به دلایل مختلفی نمی شود از پروتزهای دندانی ثابت برای درمان دندانهای از دست رفته استفاده کرد. در این صورت پروتزهای متحرک به یاری بیماران بی دندان یا با تعدادی دندان از دست رفته و دندان پزشک مراجعه می کنند. ویژه گی پروتزهای متحرک دندان این است که به راحتی از دهان خارج می شود و به همان راحتی در دهان گذاشته می شود.

پروتزهای دندانی متحرک بر 2 نوع اند

  • پروتز دندان پارسیل یا به اصطلاح انگلیسی partial prosthesis))
  • پروتز کامل دندان یا دست دندان denture) )
  • پروتز دندان متحرک اوردنچر (over denture)

 

پروتز-دندان

 انواع پروتز کامل دندان

پروتز کامل نیز دارای دو نوع پروتز کامل دندان معمولی و پروتز کامل دندان لثه نرم می باشند .پروتز کامل دندان از دو قسمت تشکیل میشود یکی دندانها که سفید هستند و دیگری قسمت صورتی پروتز که در بین بیماران با عنوان « لثه پروتز » معروف است . این قسمت از لثه پروتز باید محکم باشد که بتواند کارآیی مورد نیاز را داشته باشد.

پروتزهای دندانی متحرک اوردنچر over denture

اوردنچر یک نوع درمان پروتز دندانی متحرک است که در واقع دست دندان کاملی بوده که روی 2 پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت می نشیند. در مقایسه با پروتز کامل دندان راحت تر است اما به هر حال متحرک است و سهولت آن از پروتز ثابت دندان کمتر است.

هزینه پروتزهای  دندان چقدر است ؟

هزینه پروتز دندان ثابت یا متحرک ،غالبا شامل جمع  هزینه های لابراتوار و دستمزد دندان پزشک است. و دستمزد متخصص پروتز دندان بیشتر است. ولی در کل بهترین کار برای اطمینان از قیمت ها تماس با مطب دکتر می باشد.

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی جراح و دندانپزشک

درباره نویسنده

پاسخ

سه × 1 =