مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

کامپوزیت دندان

زیبایی دندان ها یکی از مواردی که در زیبایی چهره بسیار تاثیر گذار می باشد. همه ما از دندان های زرد، خراب و نا منظم بیزار هستیم، به همین دلیل روش های زیادی به منظور زیبا سازی دندان ها ابداع شده است. یکی از این روش ها انجام کامپوزیت دندان می باشد. کامپوزیت ها در رنگ ها و جنس های مختلف طراحی می شوند و ممکن است به منظور کاربردهای مختلف استفاده شوند. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر با انواع کامپوزیت دندان آشنا شوید.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان متدی نوین به منظور زیبا سازی دندان ها می باشد. با انجام کامپوزیت می توان از شر روش های زمان بر مانند ارتودنسی رهایی یافت. برای انجام کامپوزیت یا لامینت باید به دندانپزشک زیبایی مراجعه نموده و با استفاده از این روش از داشتن ظاهری زیبا و جوان لذت برد.

انواع کامپوزیت

مواد ترمیمی داندانپزشکی در دهه های اخیر تحولات زیادی داشته است. بیماران می توانند از مواد هم رنگ برای ترمیم دندان هایشان استفاده کنند. این مواد نه تنها ظاهر زیبایی دارند بلکه از نظر استحکام و دوام نیز پیشرفت قابل توجهی داشته اند. دسته بندی های مختلفی برای ترمیم دندان وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

کامپوزیت درشت دانه یا ماکروفیل

این نوع کامپوزیت، اولین نوع مواد کامپوزیت دندان است که دندانپزشکان در دهه های قبل، از آن استفاده می کردند. کامپوزیت درشت دانه یا ماکروفیل حاوی ذراتی به اندازه 10 تا 50 میکرومتر است.  این ذرات در مقایسه با مواد امروزی دارای اندازه بسیار بزرگی است. هرچند این ذرات بزرگ باعث استحکام بیشتر این مواد است اما از طرفی دیگر پولیش سطح ترمیم، مشکل است.

کامپوزیت هیبرید، میکروهیبرید، نانو هیبرید

ذرات این نوع کامپوزیت در حدود 5 تا 10 میکرومتر و همچنین ذراتی به اندازه 40 نانومتر دارند. میکروهیبرید ها و نانو هیبریدها در گروه کامپوزیت هیبرید قرار دارند و اندازه ذرات آنها کمتر از 100 نانومتر تا بیش از 1 میکرومتر است. مقاومت این نوع کامپوزیت ها در برابر ساییدگی زیاد و استحکام بالایی دارند. یکی از عیوب این نوع کامپوزیت ها این است که به مرور زمان از زیبایی آن کاسته می شود و علت آن استهلاک آنها است. یکدست نبودن سطح ترمیم سبب می شود از خاصیت بازتاب کنندگی و تاثیر پولیش آن کاسته شود.

کامپوزیت میکروفیل یا ریز دانه

این نوع کامپوزیت، جدیدترین نوع کامپوزیت دندان است که وارد دنیای دندانپزشکی شد. اندازه ذرات آن کمتر از 100 نانومتر است که باعث صاف بودن سطح ترمیم و سهولت پولیش می شود. این نوع کامپوزیت برای دندان های عقبی مقاوم و استحکام کافی را ندارد.

نانو کامپوزیت

این نوع کامپوزیت برای برطرف کردن مشکلات کامپوزیت های هیبریدی ساخته شده است و اندازه ذرات آن 20 نانومتر است. از ویژگی های منحصر به فرد این نوع کامپوزیت این است که ذرات آن به یکدیگر متصل است و تشکیل خوشه نانو می دهند. خوشه های نانو مقاومت مواد را افزایش می دهند و اگر این مواد تحت سایش قرار گرفته و نانو ذره ای از خوشه جدا شود، اندازه آن به قدری ریز است که احساس نمی شود و قابل مشاهده با چشمان غیر مسلح نیست. این ویژگی باعث شده تا مواد ترمیمی نانو کامپوزیت ها در مقابل پولیش و ساییدگی، استحکام بالایی داشته باشند. این ویژگی ها باعث می شود تا برای ترمیم دندان های عقبی نیز از این نوع کامپوزیت استفاده شود.

مزایای انجام کامپوزیت

کامپوزیت دندان دارای مزایای زیادی است که باعث می شود به سایر روش های درمانی و زیبا سازی ترجیه داده شود. این مزایا شامل موارد زیر می باشد:

 • در کوتاهترین زمان امکان انجام است. در واقع در یک جلسه امکان انجام آن وجود دارد.
 • نیاز به اقدامات قبلی ندارد.ارزان قیمت تر از سایر روش های درمانی و زیبا سازی است.
 • در صورت ایجاد مشکل قابل تعویض و بازسازی می باشد.
 • کامپوزیت دندان روشی کم تهاجمی است و نیازی به بی هوشی ندارد.
 • خون ریزی و تورم ندارد.
 • حساسیت زا نمی باشد.
 • قبل ازانجام آن می توان نسبت به اصلاح و درمان خرابی و پوسیدگی دندان ها اقدام نمود.
 • با انجام کامپوزیت می توان کوچکی و نا مرتب بودن دندان ها را اصلاح کرد.
 • بیمار دردی را در هنگام انجام کامپوزیت احساس نمی کند.داشتن ظاهر طبیعی و زیبا
هزینه-کامپوزیت-دندان
مزایای-کامپوزیت

مهمترین اقدام قبل از انجام کامپوزیت دندان

کامپوزیت های دندان بر خلاف لمینت توسط دندانپزشک و در محیط کلینیک دندانپزشکی ساخته می شود. لذا دانش، مهارت و تخصص پزشک در ساخت و نصب کامپوزیت ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در صورت عدم تخصص مناسب ممکن است نارضایتی بیمار در نتیجه کامپوزیت دندان اتفاق بیافتد. لذا مهمترین گام در انجام کامپوزیت دندان انتخاب دندان پزشک متخصص و متبحر می باشد.

مراقبت از کامپوزیت دندان

معمولا استحکام و دوام کامپوزیت ها بسیار بالاست اما برای طول عمر بیشتر کامپوزیت ها نیاز به مراقبت های بهداشتی و همچنین رعایت اصول تغذیه ای است.

برخی از مراقبت های مورد نیاز بعد از انجام کامپوزیت دندان:

 • جهت مراقبت از دندان ها و جلوگیری از بیماری های دهان و دندان به طور دائم مسواک بزنید.
 • استفاده از نخ دندان توصیه می شود.
 • بعد از خوردن مواد رنگی مثل قهوه یا چای، حتما مسواک بزنید زیرا کامپوزیت ها خاصیت رنگ پذیری داشته و دچار تغییر رنگ می شوند.
 • غذاهای سفت نخورید زیرا باعث ساییدگی و آسیب به دندان های کامپوزیت شده می شود.

هزینه انجام کامپوزیت

هزینه انجام کامپوزیت دندان بسته به نوع مشکل، جنس مواد استفادی، تعداد واحد مورد نیاز و تخصص پزشک متفاوت می باشد. به جهت اطلاع دقیق از هزینه ها ضروری است که با پزشک مشاوره شود. می توانید نمونه کاراهای دکتر لیلا صدقی را در ویدیو زیر مشاهده

عوارض کامپوزیت دندان

هر روش درمانی و زیبا سازی به موازات داشتن مزایای فراوان ممکن است دارای عوارضی نیز باشد. شایان ذکر است که احتمال وقوع این عوارض در صورت انجام کامپوزیت  توسط پزشک متخصص بسیار ناچیز می باشد. این عوارض شامل موارد زیر می باشد:

 • حساسیت در دندان ها
 • سخت بودن تنظیم دندان هایی که از قبل کامپوزیت شده اند با دندان های جدید.
 • این مشکل ممکن است در شکل، رنگ و اندازه دندان ها باشد.
 • با گذر زمان و عدم رعایت مراقبت های لازم ممکن است شکستگی و تغییر رنگ در کامپوزیت ها اتفاق بیافتد.
 • ممکن است به منظور انجام کامپوزیت، نیاز به تراشیدن مینای دندان باشد.
 • این تراشیدگی بعدها ممکن است منجر به پوسیدگی دندان ها شود.
 • احتمال ایجاد تورم لثه زود گذر پس از انجام کامپوزیت وجود دارد.التهاب لثه
مراقبهای-بعد-از-کامپوزیت

کلام آخر

کامپوزیت دندان یکی از روش های نوین زیبا سازی دندان می باشد. با انجام کامپوزیت دندانی می توانید از زیبایی، مرتب بودن و سفیدی دندان ها لذت ببرید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

Call Now Button