دکتر لیلا صدقی » متفرقه » ناهنجاری های فک که نیاز به ارتودنسی دارند
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

ناهنجاری های فک که نیاز به ارتودنسی دارند

ناهنجاری های فک که نیاز به ارتودنسی دارند

برخی از ناهنجاری های فک نیاز به انجام ارتودنسی دارند.این ناهنجاری ها عبارتند از:

  • فضای اضافی بین دندان ها:این حالت زمانی رخ می دهد که چند دندان دائمی غیب باشند و یا دندان ها کوچک و فک بزرگ باشد ( عدم تناسب در بین دندان ها و فک) و یا ترکیبی از هر دو مشکل باشند. بزرگی زبان و موقعیت نامناسب دندان ها نیز باعث بروز این ناهنجاری میشوند.

 

ناهنجاری های فک که نیاز به ارتودنسی دارند

  • جلو بودن فک:در این حالت دندان های فک بالا عقب تر از دندان های فک پایین قرار می گیرند یعنی فک بالا عقب تر از فک پایین می باشد.
  • جلو بودن دندان ها:در مواردی که فک بالا و دندان های آن جلوتر باشند نه تنها زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهند بلکه احتمال صدمه دیدن دندان ها و فک را نیز بالا می برد. این حالت اغلب با جلو بودن بیش از اندازه دندان های فک بالا و یا عقب بودن بیش از اندازه دندان های فک پایین شناخته می شود.
  • همپوشانی بالا در دندان ها: دراین حالت دندان های بالا و پایین در یکدیگر سایش را به وجود  می آورند  همچنین دندان های فک پایین به دندان های فک بالا و لثه دندان های فک بالا آسیب وارد می کنند و استخوان نگه دارنده فک بالا را نیز با مشکل مواجه می کنند.این مشکل اغلب با مشکلاتی که در مفصل گیجگاهی فک ایجاد می شود در ارتباط می باشد.
  • به هم نرسیدن دندان ها:در مواردی که دندان ها به قدر کافی به هم نزدیک نباشند فرد در جویدن برخی از غذاها و ادای برخی حروف دچار مشکل خواهد شد.این مشکل اغلب در مواردی بروز می کند که فرد دارای عادت های بد دهانی از قبیل قرار دادن زبان در بین دندان ها و یا مکیدن انگشت باشد بروز خواهد کرد.
  • قرینه نبودن دندان ها در هنگام لبخند:در مواردی که خط وسط دندانی و خط وسط صورت بر هم منطبق نباشند روی خواهد داد،این ناهنجای باعث می شود که دهان بیمار در هنگام لبخند نامتقارن و نا زیبا به نظر بیاید.علاوه بر موارد زیبایی این ناهنجاری ممکن است بر نحوه جویدن غذا توسط بیمار نیز اثر بگذارد و باعث بروز مشکلاتی در فرد بشود.
  • کجی در دندان ها:در مواردی که دندان ها دارای فضای کافی باشند کجی دندان ها بروز می کند.در این حالت نیز علاوه بر موارد زیبایی خطر بروز پوسیدگی و بیماری های لثه نیز در فرد افزایش می یابد چرا که فرد نمی تواند به مقدار کافی بهداشت دهانی خود را رعایت کند.

برخی از خدمات دکتر لیلا صدقی

ایمپلنت

اصلاح طرح لبخند

لامینت دندان

ارتودنسی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر صدقی

 

 

مقالات مرتبط
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به از بین رفتن بافت سخت دندان که شامل مینا و عاج می باشد، گفته می‌شود. اما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + هفده =